Cost Calculator


WHAT'S YOUR COST PER SERVING?

Instructions:
Enter your current butter price and the amount of butter you use per serving of your most popular menu item. Click on the calculator button and see for yourself the cost per serving when you use Whirl butter flavored oil.
Input Your DATA:
Price per pound for butter: $
Amt of butter per serving: $   
Number of servings per day: $
Number of Restaurants $

   Calculate

Your RESULTS:
Butter cost per serving:
Whirl cost per serving:
Cost savings per serving:
Annual cost savings:


Whirl
Stratas Foods
SB